Így alázták a magyar celebek a nőket a botrányos reklámban
Kiverte a biztosítékot a magyarországi Nissan új nőgyalázó reklámja. Akkora hullámokat vert a Ganxsta Zolee és Stohl András nevével fémjelzett kampány, hogy két nap alatt mentek a kukába a kreatív anyagok és még az európai Nissan is elhatárolódott a botrányos megnyilvánulástól. Kiderítettük, hogy mi lehetett az egyesek által zseniálisnak titulált marketing team szándéka a minősíthetetlen reklámmal.
Két nap alatt eltűntek a magyarországi Nissan reklámanyagai a social médiából, miután a Stohl András és Ganxsta Zolee főszereplésével készült marketing kampány akkora botrányt kavart, aminek híre egészen Párizsig jutott.
Ugyanis a szexista és hímsoviniszta reklámot nehezményező magyarok panaszaikat megküldték az európai képviseletnek, amely kommunikációs vezetője válaszolt is a felvetésekre.
Katherine Zachary azt írta, hogy a reklámot nem az anyacég rendelte meg, és az egész kampányt a magyarországi importőr házon belül intézett. A magyar cég időközben bocsánatot kért és közzétett egy levelet is ezzel kapcsolatban.
Hiába tüntették el a botrányos reklámot
Médiakutatók és marketing szakemberek sem értették a botrányos kampány mögött meghúzódó szándékot. Már a kérészéletű kampány élettartama is megkérdőjelezi gazdasági hasznát. – Nagyon jelentős költést feltételez a reklám, mert volt ennek egy erős social lába és tv reklám is, aminek mind a gyártási költsége, mind a programban való elhelyezése is drága. Ehhez képest kedden megjelentek a vizuális anyagok és másnap vissza is vonták, hívta fel a figyelmet Guld Ádám, a Pécsi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékének docense.
– Az egészen világosan látszik, hogy egy minősíthetetlen tartalom ment ki ebben a kampányban. A szexizmustól kezdve, a kocsmai humor színvonalát idéző kijelentéseken át az élcelődéseken keresztül egy sor dolog problémásnak tekinthető 2025-ben ebben a kampányban, tette hozzá a médiakutató. Ezek a megnyilvánulások, a karakterek vizuális beállítása toxikus maszkulinitást, egy hímsoviniszta pozíciót jelöl. A kampányban elhangzott mondatok tele vannak burkolt szexuális utalásokkal, amik egyrészről a nők tárgyiasításával, másrészt a férfi nemi szervvel kapcsolatos utalgatásokkal dolgoznak. Felmerülnek a méretek, hogy ki mibe ül bele, mibe jó pakolni, a Stohl András megnyilvánulása az erekcióra utalgat. Elképesztő színvonaltalan ez az egész, értékelte a kudarcba fulladt botrányos kampány a szakértő.
Mire gondolhatott a költő?
– Több mint tíz éve foglalkozom a sztárok, celebek szerepeltetésével a médiában, illetve az endorszálással, amely tulajdonképpen azt jelenti, hogy egy hírességet használnak egy márka vagy termék népszerűsítésére. Ez a kampány is erről szólt, hogy van két magyar celebritás, akiket bevontak a kampányba. Ennek a kulturális logikája, marketing stratégiája úgy működik, hogy amikor egy sztárt a márka mellé rendelünk, akkor azok kölcsönhatásba lépnek egymással. Van egy kulcsfogalom, amit a szaknyelv angolul imagetransfernek nevez, vagyis a márka imidzse is hat a celebre és celeb imidzse is visszahat a márkára. Ez egy nagyon érzékeny együttműködés, ami normális esetben úgy működik, hogy egymást erősíti a celeb és a márka imázsa. Ennek tankönyvi példája a Geroge Clooney és a Nespresso esete. Ebben a kampányban viszont első ránézésre az ember érzése az, hogy az endorszálás logikáját vagy nem ismeri a kampány tervezője, vagy ezeket a határokat tudatosan át akarta hágni, vélekedett a szakember.
Levitézlett celebek és a japán minőség
– A japán technológiára, biztonságra, fejlesztésekre építő márkaimázs szerintem két levitézlett magyar problematikus celebritás imázsával nehezen egyeztethető össze, mondta kérdésünkre Guld Ádám.
“Szerintem Ganxsta Zolee és Stohl András kommunikációs szempontból meglehetősen túlhasznált, közepesen értékes celebritások. Egyikükről sem a minőség, biztonság jut az embernek elsőre eszébe. “
A két karakter személyisége és saját márkája nem jól összeegyeztethető az autómárkával. Ráadásul korosztályomból még sokan emlékezhetnek, hogy Stohl András egyszer tíz hónapot ült börtönben azért, mert ittas állapotban egy súlyos balesetet okozott. Amikor az ember kampányt tervez és megpróbál összefésülni személyi márkákkal egy kereskedelmi márkát érdemes figyelni, hogy annak a celebnek milyen előélete van és milyen összjátéka lehet a reklámozott termékkel vagy márkával.
Médiahack volt csak?
Egyes szakemberek szerint pedig ez egy zseniális médiahack volt, ugyanis beszélnek a márkáról. – Szerintük tulajdonképpen a célja nem volt más, minthogy mindenki a Nissan márkáról beszéljen, és minden szakértő, aki ezt kiposztolja és aki erről véleményt ír – beleértve engem is – az tulajdonképpen pont a márka népszerűsítését, a láthatóság növelését segítik elő. A marketinges, aki ezt kitalálta, elérte a célját. Én ezt nagyon problémásnak tartom, semmilyen szinten nem tartom egy megfelelő vagy releváns érvelésnek, ugye ezek a nézőpontok ezzel az alaptétellel érvelnek: mindegy mit csak beszéljenek rólam. Ez egy bulvárceleb esetében működik, a nem éppen a teljesítményhez köthető celebritások márkájára igaz lehet. Tehát Kiszel Tündének tényleg mindegy, hogy mit beszélnek róla, de lehetne neveket sorolni.
De nem gondolom, hogy egy értékesítési válsággal küzdő japán márkának pont az lenne a célja, hogy teljesen mindegy, milyen kontextusban, csak beszéljenek róla.
Hozzátette: egy olyan durván kompetitív piacon, mint az autógyártás nem engedheti meg magának, hogy a márka imázsát, ilyen jellegű kampányokkal erodálja. Ez nem az eladásokat generálja, hanem azt a szakmailag mélyen elítélendő diskurzust, hogy erre a szintre nem szabad lesüllyedni, fogalmazott Guld Ádám.
A Pécsi Tudományegyetem docense szerint minden csoda három napig tart, ez is.
Somogyban is kiverte a biztosítékot
Ifjabb Somogyvári János, a Somogyi Veterán Járműbarátok Egyesületének elnöke szerint is aggályos volt a reklám.
– A márka iránt picit elfogult vagyok, mert dolgoztam somogyi képviseletnél, de be kell látni, hogy a fénye kissé megkopott az évek során, vélekedett. – Ma már olyan reklámszakemberek vannak, akik képesek egymáson túllicitálva olyan szlogeneket, megjelenéseket kitalálni, amik az emberek figyelmét felhívják. Szerintem az eladási adatok nem az elvárások szerint alakultak, ezért egyre merészebb, figyelemfelketőbb hirdetéseket találnak ki, tette hozzá. Azt ő is furcsállotta, hogy éppen két ilyen megosztó karaktert választottak a reklámhoz, de az biztos, hogy feltűnő volt a reklám. – Stohl Andrásról szerintem James Bond jut az ember eszébe, ha meghallja a hangját, Ganxsta Zoleeról pedig a döglégy és az ő hangja is elég karakteres – tette hozzá.
Forrás: sonline