Te tudod, hogy mi a meditáció?
A meditáció
A meditáció a tudat átkapcsolásának több ezer éve kipróbált, és folyamatosan tökéletesített technikája. A meditáló elhagyja a hétköznapi tudat síkját, és a személyiség eddig fel nem tárt területeire jut el, ami azt jelenti: a meditáció alatt a tudat kitágul, elmélyül és emelkedettebb lesz. Ezért a meditáció nemcsak egy másfajta tudati állapot, hanem egy mindent átfogó állapot is egyben. A meditáció eléri személyiségünk minden szintjét, azokat is, amelyekről eddig nem tudtunk, vagy nem akartunk tudni. A meditáció sohasem hoz létre újdonságot, vagy utópiát. Nem is szellemi torna vagy lazítási gyakorlat. A meditációban mindez benne van – és még ettől sokkal több is.
Nem csoda, ha sokan nehezen értik meg a meditáció igazi fogalmát. Az intellektus, az ész és a racionális megfontolások nem elegendőek a meditáció megértéséhez. Nem lehet analizálni és teoretikusan leírni. Aki meg akarja tapasztalni a meditációt, annak gyakorolnia kell. Azok a területek, amelyekkel a meditációban találkozunk, túllépnek a racionális világ határain. A meditáló kénytelen elhagyni materiális világképe látszólag biztos talaját, és felismerni, hogy vannak dolgok ég és föld között, amit értelmünk nem képes felfogni. Minden magyarázat legjobb esetben is csak megközelítheti a meditáció valódi tartalmát.
Carl Friedrich Weizsäker, fizikus és filozófus így vélekedik: ,„Ilyenkor elcsöndesül a tudatos zsongás, és valami olyan mutatkozik meg, ami mindig is jelen van. A meditáció révén nem mások leszünk, hanem azok, akik mindig is voltunk.”* Hilarion Petzold, pszichológus és Gestalt-terapeuta: ,,Ez az állandó, odaadó koncentráció, a teljes nyitottság állapota, ahol megszabadulunk a múlt bilincseitől, ahol tudatunkat újjáalakíthatjuk, és ugyanakkor túllépünk minden egyéni megformáláson.” Pir Vilayat Khan, szufi vezető:,„A cél az, hogy Istent realitássá tegyük, nem pedig az, hogy megszabaduljunk az egzisztenciális feltételektől. Karlfried Graf Dürckheim, meditációs mester:,,A meditáció a túlnyomóan a világban élő, saját természetétől eltávolodott ember átalakulása egy új emberré, aki már tu- datában van saját lényének, amit képes szabadon kifejezni megismerésében, alkotásaiban és szeretetében ebben a világban.”
A meditatív állapotokat mindannyian ismerjük, csak modern életünk elnyomja ezeket. A teljesítési kényszer és a mindennapok zaklatottsága megakadályoz abban, hogy megtaláljuk magunkat, a saját középpontunkat. Egyre jobban hiányzik belőlünk az odaadás. A meditatív jellegű szemlélődés helyébe a stressz lépett. Ezért van szükségünk olyan technikákra, amelyekkel elérhetjük a teljes nyugalmat, a passzivitást, a semmittevést, az odaadást, vagy azt az állapotot, ahol ,,csak” vagyunk.
Meditálni lehet ülve, fekve, az a lényeg, hogy mefditálás alatt kényelmes legyen, hogy minnél könnyebben el tudj lazulni, átadni magad a meditációnak. Fontos, hogy ne kereztezd az energia áramlását! (ne rakd keresztbe a kezed és a lábad)
Tanuljunk meg meditálni!
A buddhista tradíció szerint az emberi elme olyan, mint egy háborgó óceán. De ha a vihar elül, elcsendesedik maga a víztükör is. A meditáció pedig nem egyéb, mint az elcsendesítés gyakorlati módszere. Ahhoz, hogy szellemünk békében vitorlát bonthasson, csendes vizeken kell hajóznunk.
A meditáció nem egyéb, mint összeszedettség. Összegyűjtése mindannak, amit alapvetően elvesztegettünk: erőnek, energiának, figyelemnek. A meditálás folyamatában a gyakorlónak először meg kell tanulnia figyelmesnek, összpontosítottnak, energikusnak, majd erőteljesnek lennie. Ez nem megy egyik napról a másikra. Ezért van, hogy a meditációnak minden hagyományban fokozatai vannak.
A meditáció folyamata
A meditáció tárgyak, külső formák megfigyelésével kezdődik, majd a fókuszálással, összpontosítással folytatódik. Így halad tovább magának a megfigyelés aktusának a megfigyeléséig, hogy magában a folyamatban rejlő energiáknak a tudatosításán keresztül juttassa el a meditálót abba az erőteljes állapotba, ahol képessé válik a formák feletti összpontosítás képességére.
Ebben az állapotban a külső jelenségek, azaz a külvilág megfigyelése háttérbe szorul, és az elme benső, csendes világossága veszi át a tudat feletti irányítást. Ezért is nevezi ezt az állapotot a nyugati tradíció illuminált, megvilágított állapotnak, mert ebben az állapotban a szellem fényében minden megvilágosodik.
Ebben a benső világosságban pedig szó szerint mindenre fény derül. Legrejtettebb indítékaink, vágyaink, félelmeink kerülnek a szemünk elé, hogy az önismeret egy olyan ajándékát nyújtsák át nekünk, amelyre más módszerekkel éveken át csak sóvároghatunk. A meditációs felismerések a lélek legbensőbb termeiben születnek, ezért hatásuk igen erőteljes és hosszan tartó. Például egy meditatív állapotban született elhatározás olyan erőteljes lehet, hogy képes lehet valakit egyetlen tudati mozdulattal leszoktatni káros szenvedélyéről, vagy épp ellenkezőleg, elkötelezni valamilyen hasznos életmódváltozás mellett.
A meditáció veszélye
Épp ebben az erőteljességben rejlik a meditáció veszélye is, hogy – csakúgy mint a hipnotikus sugalmazások esetében – az ilyen megváltozott tudatállapotokban rögzített programok a tudat küszöb alatti mély rétegeibe vésődnek be, hogy onnan fejtsék ki hatásukat. Természetesen semmi veszélyt nem jelent, ha meditációnk tárgya pozitív tartalmakkal teli. Ezért a legtöbb meditációs hagyományban meditálni a szeretet, a béke, a nyugalom felett szokás.
A meditatív állapotok elérését számos egyszerű módszer segíti, amelyek minden esetben csak a meditáció létrehozásának eszközei. Ilyen eszköz lehet például:
– a szavak monoton ismételgetése,
– az úgynevezett zsolozsmázás,
– vagy recitáció,
– vagy például a csukott szemmel végzett légzés,
– vagy gondolatfigyelés.
Sokan összetévesztik a formát a tartalommal, és amikor a meditációra gondolnak, egyszerre egy lótuszülésben, csukott szemmel mormogó alak jut az eszükbe. A meditáció nem ezt jelenti. A meditáció egy összeszedett tudati állapotot, amelyben a gyakorló a lehető legtisztább elmeállapotban, legbenső erejének forrásához kerül közel.
A meditatív állapot elérése
Az ilyenfajta összeszedett, meditatív állapot például minden élsportoló előtt ismert: amikor megszűnik minden érdektelen külső körülmény, és az elmében nem lebeg más, csak az elérendő cél, maga a tökéletes mozdulat. Ehhez az állapothoz nem csak szavak ismételgetésén vagy összetett testgyakorlatok végzésével lehet eljutni, hiszen minden ember született képessége az ilyen állapotban időzés. Bármikor, amikor valaki egy mély lélegzetvétel kíséretében lehunyja szemét, hogy „kifújja magát”, valójában egy gyakorlati lépést tesz a meditálás felé. És minél tovább marad ebben az állapotban, annál inkább meditál. Engedi, hogy egy pillanatra szó szerint kiálljon a világ sodrásából, hogy tudata vitorláját leeresztve megpihenjen ebben a nagy utazásban.
A meditálás lényege
Ha az elme csendes vizekre ért, lehet új vitorlát bontani. Lehet új szeleket befogni, hogy hajónk új partok felé vegye az irányt. A meditáció éppen ezért mindenki számára hasznos tevékenység, aki az életét maga akarja irányítani. A kormányzás pedig rendkívül egyszerű: csak meg kell nézni, merről fúj a szél. Ha átkos vihar készül, a maga keserű, haragos, durva záporával, érdemes levonni a vitorlát. Ha viszont jó irányból fúj, érdemes tudatunk vitorláját teljesen kifeszíteni, hogy a jó, hasznos és szép gondolatokat teljesen felfogja. Így juthatunk el a csendes vizek békés óceánjára, ahol minden titkos tanítás szerint vár bennünket a halhatatlan hősök örökkön boldog szigete, melynek partjai felé hajózunk jól-rosszul mindnyájan.
Meditáció depresszió ellen
A téli depressziós, szorongós időszak ellen nemcsak vitaminokkal, de meditációval is védekezhetünk. Az alábbi gyakorlatsor egyszerű, bárki elvégezheti, előzetes meditációs tapasztalatok nélkül. Fontos, hogy mielőtt nekikezdenénk, gondoskodjunk róla, hogy senki ne zavarjon bennünket. Válasszunk olyan időpontot a meditációra, amikor egyedül vagyunk otthon, vagy kérjük meg családtagjainkat, hogy ez alatt az idő alatt tartsák tiszteletben a nyugalmunkat.
• Üljünk egy világos ablakkal vagy egy selyemkendővel eltakart lámpával szemben egy kényelmes székbe vagy fotelbe. Takarózzunk be, ugyanis a mozdulatlanságban fázhatnak végtagjaink!
• Mielőtt leülnénk, bátran igyunk egy meleg gyümölcs- vagy herbateát (semmiképp se kávét!), fújjuk ki az orrunkat, hogy könnyedén lélegezhessünk.
• Ha kényelmesen elhelyezkedtünk, hunyjuk le a szemünket, engedjük, hogy a szemhéjunk elnehezüljön, és hogy szemeink természetes módon elernyedve kicsit befelé forduljanak. Ha úgy érezzük, szemeink bandzsítanak, nyugodjunk meg, jól csináljuk! Hagyjuk, hogy a lágy fény derengése kitöltse látóterünket, miközben nem próbálunk „látni” semmit sem. Lélegezzünk természetes ritmusban, mindkét orrlyukunkon keresztül. (Ha netán megfáztunk, lélegezzünk nyugodtan szájon át.)
• Képzeljünk magunk elé egy napsütötte nyári rétet, amelyet üde, zúgó hegyi patak keresztez. Próbáljuk meg minél jobban és részletesebben látni a képet, és képzeljünk bele bármit, amit odaillőnek találunk: felhőket, fákat, virágokat, állatokat, szellőt, csobogást stb. Érezzük a bőrünkön a ragyogó napfény simogatását, halljuk a fülünkben a madárcsicsergést, a szellő susogását, a patak zúgását.
• Most képzeljük magunkat ebbe a képbe. Szaladjunk vagy heverésszünk kedvünk szerint! Legyünk egyedül vagy társaságban, ahogy jólesik nekünk. A lényeg, hogy szabadnak, boldognak és erőteljesnek érezzük magunkat, hiszen átjár az aranyló napsütés, a zöldellő fű, a zamatos szellő ereje.
• Maradjunk, ameddig jóleső érzéssel nincs kedvünk távozni. Majd ha jól kipihenve jóllaktunk a napfény zamatával, egy mély levegővételt követően nyissuk ki szépen lassan a szemünket, és bátran hagyjuk, hogy a mosoly végigfusson arcunkon, ezen a gyönyörű szép őszi vagy téli napon.
Forrás: nlc
Meditáció otthon – mindent az alapoktól
“Meditációs gyakorlatod során semmit sem szabad ráerőltetned elmédre, de ne is hagyd, hogy elkalandozzon.”
(Buddha)
A meditációt már évezredek óta gyakorolják a keleti vallások, de maga a technika használata nem takar vallásosságot. A buddhizmus, a hinduizmus egyik fő pillére, ám még a kereszténység is hasznosítja például a rózsafüzérek olvasása során. A széles körben való elterjedtsége pontosan megmutatja, milyen sokféle formátumban alkalmazható.
A modern korban orvosi és pszichológiai vizsgálatok kimutatták, hogy képes javítani az immunrendszer működését, csökkentheti a gyulladások meglétét és a fájdalmat, illetve pozitív befolyással bír a depresszióra, a stresszre, a szorongásra és egyéb mentális betegségre. Mivel segítségével gyakorolható az önkontroll, általa az érzelmek sokkal stabilabbak lesznek, így újra megjelenhet a negatív gondolatokról elfojtott kreativitás.
Mi a meditáció?
A meditáció során elért eredményt pszichológiai szempontból akár tudatállapotnak is lehet nevezni, mivel a tudatos megközelítésnek köszönhetően a test és a lélek ellazul. Ebben a helyzetben lehetőség van a harmónia és a nyugalom megtapasztalására. Annak ellenére, hogy sok vallásban gyakorolják, a meditáció nem jelent magától értetődően vallásosságot. Inkább egy aktív folyamatról van szó, ami hittől függetlenül bárki számára jól jöhet. Még akkor is, ha külsőleg nem tűnik úgy, valójában a meditáció során nagy mértékű munka folyik, hiszen az egy dologra való összpontosításhoz nagy akaraterő és kitartás szükséges.
Fontos tudatosítani, hogy a meditáció nem egyenlő a relaxációval annak ellenére, hogy bizonyos meditatív gyakorlatoknak is lehetnek relaxációs hatásai.
A relaxáció kategóriájába bármi olyan tevékenység beleeshet, amely során az alfa hullámokat aktivizálod, azaz az említett állapot képes kiszakítani téged a mindennapos teendőkből, kötelezettségekből. Ide bármilyen művészi, sport, szociális és passzív elfoglaltság értendő.
Sajnos a felgyorsult világban, ahol rengeteg elvárás nehezedik ránk, sokan elfelejtenek lazítani, kikapcsolni az emberek. Rengeteg ügyfelem keres meg azzal a problémával, hogy állandó feszültségben, stresszben, szorongásban, telesítéménykényszerben élnek. Megléte nagyon fontos, mivel hamar feléljük a tartalékainkat, és a relaxáció az, aminek segítségével lehetőség van feltöltekezni.
Kézzelfogható hatások a meditáció otthoni alkalmazásakor
A meditáció nem passzív pihenés, hanem igenis kemény munka, csak a fókusz nem a környezetre és a külső tényezőkre, hanem a belső folyamatokra irányul. Remek eszköz arra, hogy viszonylag rövid idő alatt (akár napi tíz perc meditációval töltött idő is sokat érhet) képes legyél lecsendesíteni az elmédet, ezáltal nyugodtabb, pihentebb leszel, és még a harmóniát is megtapasztalhatod.
A meditáció mozdulatlanságában nem csak a zavaró gondolataid tűnnek el, de a egész tested is megpihenhet, és idővel a rendszeres gyakorlás során azt tapasztalhatod, hogy az eddig fennálló görcsök és pszichoszomatikus fájdalmak enyhülni kezdenek.
Teljesen mindegy, hogy miben hiszel vagy hogy hiszel-e egyáltalán valamiben, a meditáció remek kézzelfogható eszköz. Segítségével pusztán kellemesebb életvitelt teremthetsz meg magadnak, és a béke, a nyugalom megtapasztalásával idővel más hozzáállást sajátíthatsz el.
A meditáció otthoni alkalmazása bár elkötelezettséget és türelmet igényel, a befektetett munka igenis megtérül majd. A mentalitásbeli változást, az elme csendességét már az első néhány próba után megtapasztalhatod. Ennek a technikának az alapjait hirtelen jött krízishelyzetekben is alkalmazhatod, hiszen a pánikban megszületett döntés sosem vezethet jóra. A sikeres meditáció után testben és lélekben is újjászülethetsz.
Mikor és hogyan meditálj?
Alapjáraton véve meditálni bárhol és bármikor lehet, egyetlen kritériumként az szerepel, hogy nyugodttá és csendessé kell válnod hozzá. Előfordulhat, hogy a nagyon zaklatott állapotban történő gyakorlás elég rossz érzéseket vagy régen elfeledett emlékeket hozhat a felszínre.
Az tény, hogy ezekkel igenis foglalkozni kell, de de nem a meditáció segítségével. A felébredés utáni és a lefekvés előtti állapot kimondottan hatékony lehet. A reggel végzett meditálás képes felfrissíteni és energiát ad, míg az esti órákban történő gyakorlás megnyugtathat, könnyebben segít elaludni. Ugyanakkor azt is tarts szem előtt, hogy bizonyos meditatív gyakorlatok 4-5 óra alvást képesek helyettesíteni, ezért az alvási ritmus felborulhat, ha rögtön lefekvés előtt végzed.
Délután, ha fáradtnak érzed magad, de még rengeteg teendő áll előtted, meditálj tíz-tizenöt percet, és segítségével sokkal frissebbnek fogod magad érezni. A gyakorlás helyéül keress egy olyan helyet, amit nem zavarnak meg, és elég csendesnek is számít.
Ha otthon végzed, fontos, hogy ne pontosan ott legyél, ahol éppen alszol vagy dolgozol, mert ha így jársz el, az agyad automatikusan az adott helyhez a megszokott tevékenységet fogja kötni. Így ha az ágyadban akarnál meditálni, az agyad azt hiszi, valójában aludni akarsz, míg a munkaasztal környékén pörögni fognak a gondolataid. Ha valamiért nem találsz ezeken kívül más helyet, legalább ne a megszokott alvós vagy dolgozós pozícióban telepedj el.
Híres meditációs irányzatok
A New Age elterjedésével és a keleti kultúrák iránt érzett általános érdeklődés miatt sok különféle meditációs irányzatot ismerhettünk meg, ráadásul egyre több újabb és újabb technika születik még a mai napig is. Általában ezeknek egy fajta gyökerük van, ami a keleti vallásba nyúlik vissza, de maga a meditáció mindenféle hit és elköteleződés nélkül bárki számára gyakorolható.
A légzésszámláló meditáció során, ahogy a nevében is benne van, a belégzés vagy a kilégzés számolásával tartható kordában a tudat. Ez a meditáció típus abban segít, hogy a tudat elcsendesítése ne menjen az éberség rovására. Pár perc ezzel a technikával, és segítségével sokkal nyugodtabbnak érezheted magad.
Nagyon elterjedt még a gyakorlás alatti mantrázás is. A mantrák segítségével mélyebb állapot érhető el, mint egy klasszikus gyakorlat esetében. A lényege, hogy a szavakat vagy tagmondatokat bizonyos hangsúllyal, bizonyos tempóban és megadott számban vagy idő alatt kell elismételni. A mértékegységek attól függően változnak, hogy általuk milyen hatást szeretnél elérni. Közkedvelt még a gyertyaláng meditáció, aminek ereje a tisztításban rejlik. Ha fehér gyertyával gyakorolsz, a lángba belenézve megtapasztalhatod a tisztulás folyamatát, és így az elmédben lévő zavaró gondolatok nagyon könnyen elillanhatnak.
A kezdők meditációja
Kezdőként a legelső meditációt minimum öt percig kell végezned, de ez a szám inkább a tíz-tizenöt perc felé közelítsen. Válassz magadnak egy olyan helyet, ahol nem zavarhatnak meg, mert ha valaki ezt teszi, nagyon nehezen fogsz tudni visszajutni a meditatív állapotba.
A maga a meditáció több fajta pózban is elvégezhető, így a fekvő és a különböző ülő technikák nagyon gyakoriak. Az elején ezekkel még nem kell foglalkozni, csak válassz egy számodra kényelmeset. Idővel aztán mindenképp kísérletezz, mert így jöhetsz rá, hogy az adott problémára melyik válik be leginkább.
Ha biztosra akarsz menni, a gyakorlás előtt meleg vízzel zuhanyozz le, ezzel ellazíthatod a testedet. Öltözz kényelmes ruhába. Fontos, hogy az anyag ne súrolja a bőrödet. A további kényelem megteremtéséhez használhatsz takarókat és párnákat, de szóba jöhetnek még a gyertyák és az illatosítók is. Azonban azt fontos leszögezni, hogy ne vidd túlzásba az említett illatforrásokat, mert ha azok túl intenzívek, elvonhatják a figyelmed a belső munkáról. Ha kényelmesen elhelyezkedtél, csukd be a szemed, majd kezdj el befelé figyelni.
A legegyszerűbben úgy csendesítheted el a tudatodat, ha számolod a belégzést vagy a kilégzést. Abban az esetben, ha a gondolataid elkalandoznak, lágyan hozd vissza ezeket a jelenbe és figyelj a számolásra. Nem baj, ha ez először nehezen megy, idővel bele fogsz jönni, csak elég kitartónak kell lenni hozzá.
Amikor már viszonylag megnyugodtál, próbáld meg ellazítani a testrészeidet, kezdve a fejtetőtől egyenesen a lábujjig. Ekkor már minden bizonnyal nagyon lazának érzed magad, és lehetőleg minél tovább maradj ebben a kényelmes állapotban. A meditáció befejeztével mozgasd meg valamelyik testrészed, majd térj vissza a való világba.
Csoportos meditáció és jóga
Ha már megismerkedtél a meditáció alapjaival, érdemes megtapasztalnod a csoportos meditációt is. Egy csoportos óra keretein belül olyan emberekkel ismerkedhetsz meg, akik a meditációval kapcsolatban hasonlóan gondolkodnak mint te, nyitottak és szeretnék jobbá tenni saját elétüket.
Az ilyen fajta gyakorlás során az elmélyült állapotban olyan pozitív, inspiratív energiák szabadulhatnak fel, amik hatással lehetnek rád is, és befogadásukkal a meditáció után sokkal erősebb, magabiztosabb lehetsz.
Kezdőként, de még a profi meditálók között is előfordulhat az, hogy kiesik a ritmusból és nem tudja, hogyan térhetne vissza újra a meditáláshoz. A csoport ilyenkor erőt adhat a folytatáshoz. Az is előfordulhat, hogy az ott megtapasztalt mentalitás új utakat nyit meg előtted. Ugyanez vonatkozik a jógára is. A kitartott pozíciók segítségével elmerülhetsz önmagadban, igazán jelen lehetsz, és a szervezeted meg fogja hálálni a törődést.
A meditáció és a Theta Healing kapcsolata
Ha tanácstalannak érzed magad és nem tudod, hol kezd, bátran ajánlom a Theta Healing meditációs technikát. Sajnos a sok meditációval kapcsolatos cikk olvasásakor felmerülhet benned az a szorongás, hogy a gyakorlás során mindenképp csendessé kell tenni az elmét, különben a folyamat semmit sem ér.
A mai rohanó világban azonban ez egy nagyon nehéz feladat, és az állandó próbálkozás sokszor ez további frusztrációt okozhat. Azonban nem érdemes már az elején feladni, ám megpróbálkozhatsz egy másik megközelítéssel. A Theta Healing meditációs technika az állandó pozitív megerősítésével és gyors hatákonyságával kezdő meditálóknak megfelelő segítség lehet, hiszen az eredmények szinte azonnal láthatók. A módszer bárki számára könnyen megtanulható és alkalmazható, és innen továbblépve a többi meditációs technika már nem is fog olyan nehéznek tűnni.
A meditációnak nagyon sok változata ismert, de szinte mindegyik képes meghozni a belső harmóniát akkor, ha folyamatosan gyakorolsz és kitartó maradsz. A folyamatosság segítségével már könnyebben rá tudod magad szoktatni az összpontosított belső munkára. Mindegy, hogy mikor, hol és milyen pózban végzed, a hatás nem marad el.
A meditáció egy remek módszer, amihez nem kell vallási vonatkozásokat kötnöd, mert előnyei azok nélkül is beszédesek. Ha tovább szeretnél a témában fejlődni, próbáld ki a jógát, a csoportos meditációt vagy a Theta Healinget.
Forrás: kolozsimariann