Kapcsolatok hatása, az életedre

Kapcsolatok hatása, az életedre

Az emberi kapcsolatok 6 típusa és hatása az életedre

Mi is az a kapcsolat?

A kapcsolat két ember közötti bármilyen kapcsolat, amely lehet pozitív vagy negatív. Kapcsolatot alakíthat ki sokféle emberrel, beleértve a családot és a barátokat is. A “kapcsolatban lenni” kifejezés, bár gyakran kapcsolódik a romantikus kapcsolatokhoz, sokféle asszociációra utalhat, amelyet az egyik személy a másikkal alkot.

Az, hogy „kapcsolatban élünk”, nem mindig jelenti azt, hogy fizikai intimitás, érzelmi kötődés és/vagy elkötelezettség van benne. Az emberek sokféle kapcsolatban vesznek részt, amelyek egyedi jellemzőkkel rendelkeznek.

A kapcsolatok alapvető típusai

A kapcsolatok általában több különböző kategória valamelyikébe sorolhatók (bár ezek néha átfedhetik egymást):

Családi kapcsolatok / Barátságok / Ismerősök / Romantikus kapcsolatok / Szexuális kapcsolatok / Munkakapcsolatok / Szituációs viszonyok (néha „helyzetviszonyoknak” is nevezik)

A kapcsolatoknak ezek a különböző formái szorosságukat tekintve nagyon eltérőek lehetnek, és ezeken az alaptípusokon belül is különböző altípusok léteznek. A különböző típusú kapcsolatok, amelyeket életed egy pontján megtapasztalhatsz, a következők.

Plátói kapcsolatok

A plátói kapcsolat egyfajta barátság, amely szoros, bensőséges köteléket foglal magában, szex vagy romantika nélkül. Ezeket a kapcsolatokat általában a következők jellemzik:

Közelség \ Szeretet \ Megértés \ Tisztelet \ Gondoskodás \ Támogatás \ Őszinteség \ Elfogadás

A plátói kapcsolatok sokféle környezetben előfordulhatnak, és magukban foglalhatják az azonos nemű vagy az ellenkező nemű barátságokat. Plátói kapcsolatot bárki létesíthet egy osztálytársával vagy munkatársával, vagy kapcsolatba léphet egy olyan személlyel, aki más környezetben, például klubban, sporttevékenységben vagy önkéntes szervezetben vesz részt.

Ez a fajta kapcsolat alapvető szerepet játszhat a szociális fejlődésben, ami elengedhetetlen az egészséghez és az érzelmi jóléthez.

Romantikus kapcsolatok

A romantikus kapcsolatokat a szeretet és a vonzalom jellemzi egy másik személy iránt. Noha a romantikus szerelem változhat, gyakran magában foglalja a rajongás, az intimitás és az elkötelezettség érzését.

A romantikus kapcsolatok idővel változnak. Egy kapcsolat kezdetén az emberek általában erősebb szenvedélyt tapasztalnak. Ebben a kezdeti rajongási periódusban az agy specifikus neurotranszmittereket (dopamint, oxitocint és szerotonint) szabadít fel, amelyek eufóriát és „szerelmességet” okoznak az emberekben.

Idővel ezeknek az érzéseknek az intenzitása csökkenni kezd. Ahogy a kapcsolat érlelődik, az emberekben az érzelmi intimitás és megértés mélyebb szintjei fejlődnek ki.

Társfüggő kapcsolatok

A társfüggő kapcsolat egy kiegyensúlyozatlan, diszfunkcionális típusú kapcsolat, amelyben a partner érzelmi, fizikai vagy mentális támaszkodik a másik személyre.

Az is gyakori, hogy mindkét fél kölcsönösen társfüggő egymástól. Mindketten felváltva tölthetik be a gondnok szerepét, felváltva a gondnok és a gondozott személy között.

Azonban nem minden társfüggő kapcsolat egyforma. Súlyosságukat tekintve eltérőek lehetnek. A társfüggőség minden típusú kapcsolatra hatással lehet, beleértve a romantikus partnerek, a szülők és a gyermekek közötti kapcsolatokat, a barátságot, más családtagokat és még a munkatársakat is.

Alkalmi kapcsolatok

Az alkalmi kapcsolatok gyakran olyan randevúzásokat foglalnak magukban, amelyekbe beletartoznak a szex is, anélkül, hogy elvárnák a monogámiát vagy az elkötelezettséget. Azonban a kifejezés homályos, és különböző emberek számára mást jelenthet.

Az ilyen kapcsolatok gyakran folytonosan léteznek, amely változó a kapcsolattartás gyakorisága, a kapcsolat típusa, a személyes nyilvánosságra hozatal mértéke, a kapcsolat megbeszélése és a barátság mértéke tekintetében.

Az alkalmi kapcsolatok gyakoriak a fiatal felnőttek körében. Mindaddig, amíg az alkalmi kapcsolatokat kommunikáció és beleegyezés jellemzi, számos szexuális pozitív előnnyel járhatnak. Ki tudják elégíteni a szex, az intimitás, a kapcsolat és a társaság iránti igényt anélkül, hogy egy komolyabb kapcsolat érzelmi igénye és energiakötelezettsége lenne.

Nyitott kapcsolatok

A nyitott kapcsolat a konszenzuson alapuló, nem monogám kapcsolat olyan típusa, amelyben egy vagy több partner szexuális kapcsolatot folytat vagy más emberekkel áll kapcsolatban. Mindketten beleegyeznek abba, hogy nyitott kapcsolatban éljenek másokkal, de bizonyos feltételek vagy korlátok lehetnek.

A nyitott kapcsolat valószínűsége a nemtől és a szexuális irányultságtól is függ. A férfiak több nyitott kapcsolatról számoltak be, mint a nők; azok az emberek, akik melegnek, leszbikusnak és biszexuálisnak vallják magukat, mint azok, akik heteroszexuálisnak vallják magukat, nagyobb valószínűséggel számoltak be korábbi nyitott kapcsolatokról.

Az ilyen kapcsolatoknak előnyei lehetnek, beleértve a megnövekedett szexuális szabadságot és olyan buktatókat, mint a féltékenység és az érzelmi fájdalom. A nyitott kapcsolatok sikeresebbek, ha a párok felállítanak személyes, érzelmi és szexuális határokat, és egyértelműen kommunikálják egymással érzéseiket és szükségleteiket.

A mérgező kapcsolatok

Mérgező párkapcsolat – honnan tudhatom, hogy én is áldozat vagyok-e?

Íme, mit kell tudni a mérgező kapcsolatokról, és hogyan lehet megmondani, hogy abban vagyunk-e.

A toxikus kapcsolatot így definiálhatjuk a legjobban: nem támogatják egymást a felek, megszaporodnak konfliktusok, tiszteletlenség üti fel a fejét, és megszűnik az összetartás.

Mik a figyelmeztető jelei egy mérgező kapcsolatnak?

Figyelmeztető jelek közé tartozik az erőszak, a bántalmazás vagy a zaklatás bármilyen formája, amelyet azonnal kezelni kell. De sok esetben a mérgező kapcsolat ismertetői sokkal finomabbak is lehetnek.

Íme, mit kell tudni a mérgező kapcsolatokról, és hogyan lehet megmondani, hogy abban vagyunk-e.

A toxikus kapcsolatot így definiálhatjuk a legjobban: nem támogatják egymást a felek, megszaporodnak konfliktusok, tiszteletlenség üti fel a fejét, és megszűnik az összetartás.

Mik a figyelmeztető jelei egy mérgező kapcsolatnak?

Figyelmeztető jelek közé tartozik az erőszak, a bántalmazás vagy a zaklatás bármilyen formája, amelyet azonnal kezelni kell. De sok esetben a mérgező kapcsolat ismertetői sokkal finomabbak is lehetnek.

Ha a kár érzelmi vagy

mentális, akkor el kell döntenie, hogy megoldható-e a probléma. Ha az olyan kiváltó tényezők, mint a depresszió vagy trauma befolyásolják egy vagy mindkét személy viselkedését, a terápiás vagy orvosi kezelések segíthetnek. Fontos a probléma gyökeréhez jutni.

Határozottan hiszek abban, hogy mindent meg kell próbálni az ügy érdekében, és meg kell érteni, miért mérgező egy adott illető. Lehet, hogy tudsz vele együtt élni – de másrészt lehet, hogy nem. Ha nem tudsz, ki kell lépned belőle. Nem szabad magunkat ilyen helyzetbe hozni.
A szerelem soha nem kerülhet a nyugalmadba. Soha nem kerülhet az örömödbe. Soha nem kerülhet a boldogságodba. Ha több negatív van a helyzetben, mint pozitív, valamit változtatni kell.

A mai világban, ha valami elromlott vagy meguntuk, akkor hajlamosak vagyunk azt azonnal kidobni. Ez szintén igaz a párkapcsolatainkra is. Legnagyobb probléma talán az lehet, hogy nincsenek közös céljaink, nem határozzuk meg a közös értékeinket már a legelején, így nincs is merre haladnia a kapcsolatunknak. Ha egy adott fél nem kíván tenni az ügy érdekében, az már el is árulta magát. Ő nem akar tovább az adott kapcsolatban lenni. Ez akkor a legfájdalmasabb, ha a másik fél szeretne változtatni, és együtt folytatni a közös útjukat. Abban az esetben, ha mindkét fél törekszik és vágyik arra, hogy újra a megszokott kerékvágásba térjen vissza minden, akkor lehet változásokat eszközölni.

Ebben az esetben ajánlott egy pártatlan, harmadik szakértő segítség bevonása, mégis csak jobb egy új szemszögből látni a problémáinkat, nem pedig a legjobb barát vagy barátnő jóvoltából, aki biztosan a mi pártunkat fogja fogni bármilyen szituációban. Egy dolgot azonban jobb észben tartani, ha valami többet vesz el az életünkben, mint adni tud számunkra, akkor nincs helye az életünkben, sem most, sem a jövőben.

Forrás: nagyzsolt

lehetek én …
a pillanat …

változások …